Open-Data-Serie · Lëtzebuerg ENFRLUDE

Groussregioun · Präisniveauen

Bensin, Akafen, Tubak: wat zu Lëtzebuerg wierklech méi bëlleg ass (a wat net)

Tréier, Diddenuewen, Arel: bal all zweete Salarié zu Lëtzebuerg wunnt op där anerer Säit vun der Grenz a vergläicht d'Präisser all Dag. Dës Säit beziffert déi reell Differenzen tëscht Lëtzebuerg a sengen dräi Noperen, op Basis vun den Eurostat-Präisniveau-Indizen an de Pompel-Präisser vun der Europäescher Kommissioun. Si ergänzt den Index-Compteur, deen d'Inflatiounstauxe vergläicht: hei ginn d'Niveaue verglach.

Eurostat-PLI 2024 · Pompel um 19. Oktober 2026

Zu Lëtzebuerg liewe kascht 19 % méi wéi a Frankräich. Säin Tubak do kafe kascht 57 % manner.

De Paradox vum Frontalier an enger Linn: d'Präisser vum Alldag (Iessen, Restauranten, Servicer) sinn déi héchst vun der Zon, awer déi steierlech gesteiert Präisser (Sprit, Tubak, Alkohol par rapport zur Belsch, subventionéiert Energie) gi niddreg gehalen, a loossen d'Leit d'Grenz an déi aner Richtung iwwerquieren.

Tubak · Frankräich vs Lëtz.
×2,3
dee selwechten Tubak, nationalen Duerchschnëttspräis
50-l-Plein Diesel vs Frankräich
−13,25 €
zum Pompel-Präis vum 19. Oktober
Akafen · Däitschland vs Lëtz.
−18 %
dee selwechte Caddie Iessen
Liewenskäschte vs Frankräich
+19 %
Konsum vun de Stéit, alles zesummen

1.De Panier vum Frontalier: dee selwechten Akaf, op béide Säiten

Euroen · national Duerchschnëttspräisser

Zwou Liesaarten. Un der Pompel sinn d'Präisser reell an datéiert: de wëchentleche Relevé vun der Europäescher Kommissioun, ëmgerechent op e Plein vu 50 Liter. Fir de Rescht publizéiert Eurostat keng Präisser an Euro, mä vergläichbar Niveauen: mir weisen also, wat bei den Nopere dee selwechte Panier kascht, deen zu Lëtzebuerg 100 € wäert ass.

Tabell 1 · Un der Pompel: Präisser TTC an e Plein vu 50 Liter

SpritLëtzebuergFrankräichDäitschlandBelsch
Diesel, de Liter2,081 €2,346 €2,266 €2,351 €
Diesel, de Plein vu 50 l104,05 €117,30 € (+13,25)113,30 € (+9,25)117,55 € (+13,50)
Bensin 95, de Liter1,788 €2,229 €2,179 €1,989 €
Bensin 95, de Plein vu 50 l89,40 €111,45 € (+22,05)108,95 € (+19,55)99,45 € (+10,05)

Quell: Wëchentleche Pëtrolsbulletin, Europäesch Kommissioun (DG ENER), Relevé vum 19. Oktober 2026, national Duerchschnëttspräisser TTC. An de Klameren: d'Méikäschte vum Plein par rapport zu Lëtzebuerg.

Tabell 2 · De Panier vun 100 € zu Lëtzebuerg, zu de Präisser vun den Noperen

100 € zu Lëtzebuerg un…LëtzebuergFrankräichDäitschlandBelsch
Liewensmëttel-Akafen100 €88 €82 €84 €
Tubak100 €231 €139 €162 €
Alkoholescht Gedrénks100 €100 €85 €111 €
Restauranten an Hoteller100 €89 €91 €100 €
Kleeder a Schong100 €90 €93 €90 €
Stroum, Gas, Brennstoffer100 €134 €161 €134 €

Liesen: e Caddie Akafen, deen zu Lëtzebuerg 100 € kascht, kascht an Däitschland 82 €, um nationale Präisniveau. Rechnung: 100 × PLI vum Noper ÷ PLI vu Lëtzebuerg, Eurostat-Präisniveau-Indizen (Dataset prc_ppp_ind, Joer 2024, EU27 = 100). A gréng: dat bëllegst Land vun der Linn. National Niveauen, net lokal: kuckt d'Method-Notiz.

2.D'Kaart vun den Differenzen: wou all Land steet

Präisniveau-Indizen · EU27 = 100

De Präisniveau-Index (PLI) positionéiert all Land par rapport zum Duerchschnëtt vun der Unioun (100): driwwer, méi deier; drënner, méi bëlleg. All Linn gëtt horizontal gelies: wat d'Punkte méi wäit auserneeleien, wat d'Grenz den Ëmwee méi wäert ass.

Figur 1 · Präisniveauen no Kategorie, Lëtzebuerg an Noperen (EU27 = 100)

75100125150175200EU27 = 100Konsum (alles zesummen)Däitschland : 108,6Frankräich : 111,2Belsch : 116,5Lëtzebuerg : 132,8Iessen a GedrénksDäitschland : 102,7Belsch : 105,3Frankräich : 110,1Lëtzebuerg : 124,8Alkoholescht GedrénksDäitschland : 86,7Belsch : 113,6Frankräich : 102,3Lëtzebuerg : 102,6TubakFrankräich : 194,8Belsch : 136,2Däitschland : 117,5Lëtzebuerg : 84,3KleederFrankräich : 97,8Belsch : 98,2Däitschland : 101,2Lëtzebuerg : 109,1Energie am LogementDäitschland : 122,1Frankräich : 101,6Belsch : 101,2Lëtzebuerg : 75,8TransportDäitschland : 109,7Frankräich : 108,9Belsch : 108,4Lëtzebuerg : 96,4Restauranten an HotellerFrankräich : 110,0Däitschland : 112,1Belsch : 124,2Lëtzebuerg : 123,6
Lëtzebuerg Frankräich Däitschland Belsch

Quell: Eurostat, Präisniveau-Indizen (prc_ppp_ind), Joer 2024, EU27 = 100. Déi vertikal Linn markéiert den Duerchschnëtt vun der Unioun. Déi exakt Wäerter stinn an der Tabell 3.

3.Firwat dës Differenzen: d'Steiere maachen de Frontalier

Accisen · TVA · Hëllefen

D'Differenze si keen Zoufall vum Maart: déi gréisst gi vun de Steieren decidéiert. Sprit, Tubak an Alkohol droen Accisen, déi Land fir Land festgeluecht ginn; d'Energie am Logement gëtt zu Lëtzebuerg duerch Hëllefe kënschtlech niddreg gehalen.

Wou Lëtzebuerg gewënnt: déi steierlech gesteiert Präisser

Den Tubak kascht hei 57 % manner wéi a Frankräich: déi spektakulärst Differenz vun der Groussregioun, zënter laangem vun der Lëtzebuerger Steierpolitik gedroen, an déi d'Grenz-Tankstelle vun Diddeleng bis Schengen fëllt. De Sprit follegt déi selwecht Logik vun niddregen Accisen: beim Relevé vum 19. Oktober kascht de Liter Diesel 2,081 € géint 2,346 € a Frankräich an 2,351 € an der Belsch. D'Energie am Logement (Stroum, Gas) ass déi bëllegst vun de véier Länner, dank Plafonen a staatlechen Hëllefen. Déi selwecht Mechanik am Retour: dës Hëllefe bremsen de Präisindex, an verzögeren domat déi nächst Indextranche.

Wou Lëtzebuerg bezilt: den Alldag

Alles, wat lokal Aarbecht enthält, ass méi deier: d'Liewensmëttel (+13 % par rapport zu Frankräich, +22 % par rapport zu Däitschland), d'Restauranten an Hoteller, d'Kleeder. Déi héchst indexéiert Salairen an déi héchst kommerziell Loyere vun der Zon landen op der Rechnung. Et ass déi aner Säit vum Mechanismus, deen de Compteur suivéiert: den Index schützt d'Kafkraaft vun de Lëtzebuerger Salairen, och déi vun de Frontalieren, déi se duerno zu den, méi niddregen, Präisser vun hirem Wunnland ausginn.

4.Method-Notiz: wat dës Zuelen net soen

ze liesen, ier Dir zitéiert

National Niveauen, keng lokal Präisser. D'Indize vun Eurostat vergläichen national Duerchschnëttspanieren: d'« Frankräich » an der Tabell ass ganz Frankräich, net Diddenuewen; d'« Däitschland » ass net de Supermarché zu Tréier. D'Präisser an der Grenzregioun kënnen an déi zwou Richtunge vum nationalen Duerchschnëtt ofwäichen (kommerziell Loyeren zu Metz oder Tréier, grenziwwerschreidend Konkurrenz, déi d'Marge op der Lëtzebuerger Säit drockt). Déi gewise Differenze sinn also zolidd Gréisstenuerdnungen, keng Keesen-Ticketen.

Vergläichbar Panieren, ee Referenzjoer. De PLI gëtt vum Programm vun de Kafkraaftparitéite gebaut: identesch oder gläichwäerteg Produiten, an all Land erhuewen, aggregéiert mat de Gewiichter vum Konsum. Lescht Joer, dat fir déi véier Länner publizéiert ass: 2024. Well d'Steierdifferenze sech lues beweegen, bleift d'Foto tëscht zwee Millesime gëlteg; nëmmen d'Pompel-Präisser vun der Tabell 1 si frësch (wëchentleche Relevé vum 19. Oktober 2026).

D'Kategorie « Transport » ass mat Virsiicht ze liesen. Si aggregéiert de Won-Akaf, de Sprit an d'Transport-Servicer; den niddregen Niveau vu Lëtzebuerg (96,4) verdankt vill den Accisen op dem Sprit an dem gratis ëffentlechen Transport, net de Präisser vun den Autoen. Fir de Sprit eleng: Tabell 1.

Präisser vergläichen ass net Budgete vergläichen. E Frontalier verdéngt en indexéierte Salaire zu Lëtzebuerg a konsuméiert deelweis zu de Präisser vu sengem Wunnland: seng reell Kafkraaft hänkt vun deem Opdeelen of, vum Trajet, a vun deem, wat hie keeft. Dës Säit beziffert d'Präisdifferenzen; si seet net, wou d'Liewe « besser » ass.

5.D'Indizen am Detail, fir ze verifiéieren an ze reutiliséieren

EU27 = 100 · Joer 2024

All Zuel op dëser Säit léisst sech aus dëser Tabell an dem Sprit-Relevé norechnen. D'Donnéeë ginn och als oppent JSON servéiert: GET https://index.sitraka.lu/data/grande_region_prix.json

Tabell 3 · Präisniveau-Indizen no Kategorie (EU27 = 100)

KategorieLëtzebuergFrankräichDäitschlandBelsch
Konsum vun de Stéit (alles zesummen)132,8111,2108,6116,5
Iessen an net-alkoholescht Gedrénks124,8110,1102,7105,3
Alkoholescht Gedrénks102,6102,386,7113,6
Tubak84,3194,8117,5136,2
Kleeder a Schong109,197,8101,298,2
Stroum, Gas an aner Brennstoffer (Logement)75,8101,6122,1101,2
Transport (Gefierer, Sprit, Servicer)96,4108,9109,7108,4
Restauranten an Hoteller123,6110,0112,1124,2

Quell: Eurostat, prc_ppp_ind (Präisniveau-Indizen, PLI_EU27_2020), Joer 2024, Extraktioun vum 25. Oktober 2026. En Index vun 120 heescht: 20 % iwwer dem EU27-Duerchschnëtt. A gréng: dat bëllegst Land vun der Linn.

Weider an der Serie

selwecht Method, aner Terrainen